×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów nowa-wspolnota-mlodych-4-mar-2013 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów nowa-wspolnota-mlodych-4-mar-2013 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

4 marca 2013

Tego dnia obchodziliśmy w Kościele święto św. Kazimierza Królewicza, patrona szkolnej kaplicy i jednocześnie ucznia ks. Jana Długosza. Msza św. odpustowa będzie miała miejsce w auli o godz. 7.20, a dla przybliżenia postaci Świętego, grupa uczniów z Internatu przedstawiła okolicznościowy program. Święty Kazimierz Królewicz był gorliwym czcicielem Matki Bożej. Jego to grupa chłopców z naszej szkoły, (Piotr, Mateusz, Mikołaj i Aleksander) wybrała za Patrona w realizowaniu swojego życia chrześcijańskiego w Maryjnej Wspólnocie Młodych (MWM). Przed przystąpieniem do Wspólnoty przeżywali oni dni skupienia w domu generalnym Sióstr Wspólnej Pracy we Włocławku.

Cóż to za Wspólnota? Nowa - bo przez ponad trzy miesiące zainteresowani jej powstaniem przygotowywali cele, środki realizacji i przez twórczą obecność zacieśniali więzi miedzy sobą, by właśnie w tym dniu, zawierzyć Maryi swoje życie i ponowić świadomie wyznanie swojej wiary. Ta wspólnota ma w sobie także coś starego – dawnego - historycznego. Nawiązuje swoimi ideałami do Sodalicji Mariańskiej i przyjmuje pod swoją opiekę sztandar tej grupy z 1932 r., pod którym gromadzili się przez 10 lat nasi poprzednicy z tzw. „Starego Długosza” (1932-1939; 1945-1948). Z tej też okazji gościł u nas Ojciec Emilio de Cardenas, Hiszpan, który jest Moderatorem Federacji Sodalicji Mariańskich na teren Polski. Wygłosił on do nas kazanie odpustowe, przekazał nowym członkom MWM pod opiekę sztandar Sodalicji a także wygłosi prelekcje o Sodalicji Mariańskiej – dawnej i dzisiejszej.


A oto relacje z przeżytej uroczystości przyjęcia do Maryjnej Wspólnoty Młodych jej założycielskich członków:

  • W wyjątkowym dniu, czwartym marca - w święto Kazimierza Królewicza, w naszej szkole, Maryjna Wspólnota Młodych rozpoczęła swoją oficjalną działalność. Wielkie to wydarzenie, bowiem odnawiamy idee z przedwojennego Długosza. Chcemy pogłębiać naszą wiedzę nt. Kościoła, jego historii, a także gromadzić się na wspólnej modlitwie. Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia mogę z pewnością powiedzieć, że Maryja daje mi siłę i opiekuje się mną. Jest Mamą. Przez Jej oblicze chcę zbliżyć się do Jezusa. Dzisiejsze oddanie się Jej odnowiło moje życie duchowe napełniając mnie wiarą, nadzieją i miłością. Jestem pewien tego, że nasza wspólnota wyda wielkie owoce, ubogacając życie duchowe „Długosza”. Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Nie pójdzie ono na marne. Na szczególne potraktowanie zasługuje Siostra Maria Kowalik, która podjęła się całego dzieła i włożyła w nie tyle serca. Dziękuję w imieniu wszystkich Członków Maryjnej Wspólnoty Młodych.

Mikołaj, kl. III e GIM


  • Poddaniu, mnie i mojej grupy pod ręce Najświętszej Maryi Panny byłem rad, iż się tego oto oddania powierzyłem. Chcąc zbliżyć się do Chrystusa jak moglibyśmy tego dokonać bez szczególnego umiłowania NMP? Ona to za swym pośrednictwem prowadzi nas przez nasze życie do Syna Swego, który jest drogą, prawdą i życiem. Podczas aktu oddania się moje serce było pełne szczęścia i miłości do NMP, ale także do moich braci ze wspólnoty, i wszystkich, którzy należą do Chrystusowego serca, lecz w szczególności do tych, którzy jeszcze nie należą, ale szukają drogi do Niego. Jako grupa apostolska po oddaniu się w ręce Matki Bożej staliśmy się narzędziem do budowania Chrystusowej wspólnoty. Mam nadzieje, że to oddania pomoże mi z każdym dniem stawać się lepszym, co jest zadaniem każdego chrześcijanina. Chce również każdego dnia poprzez wewnętrzną kontemplację pogłębiać swoją wiarę, ale chce także, aby każdy z naszej wspólnoty był osobą z którą możemy porozmawiać i czynić wrażliwym nasze sumienie. To jest właśnie cel wspólnoty abyśmy nawzajem nawracali się każdego dnia jak winien się nawracać każdy z nas należący przez chrzest do wspólnoty Chrystusowej. Myślę iż prowadzony przez Maryję wraz z moimi kolegami będziemy każdego dnia o krok bliżej do Boga. Najświętsza Matko Nasza Módl się za nami!

Mateusz, kl. II D GIM


  • Dzisiejszy dzień zapadł mi w pamięci na długie lata, a w zasadzie na zawsze. Oddać się w opiekę Matki Bożej – Naszej Matki to nie są tylko puste słowa, ale jest to ścieżka życia, którą razem z przyjaciółmi postanowiliśmy podjąć. Zawierzając Maryi umieramy dla tego świata i rodzimy się dla Chrystusa, który oddał za nas życie. Pragniemy służyć Panu Bogu jak wszyscy chrześcijanie z gorliwością i prawdziwym entuzjazmem, naśladując w ten sposób pierwszych apostołów Chrystusa.

Aleksander, kl. IB LO


  • 4 marca br. na pewno zostanie mi głęboko w pamięci. Dzięki moim kolegom: Mikołajowi, Olkowi i Mateuszowi mogliśmy się wspierać, aby godnie wstąpić do Maryjnej Wspólnoty Młodych i oddać się Matce Najświętszej. Nad wszystkim, z pełnym sercem i zaangażowaniem czuwała s. Maria, której jesteśmy bardzo wdzięczni. Nasza Wspólnota czerpie natchnienie z Sodalicji Mariańskiej, która od 1932 roku działał na terenie naszej szkoły. Dążymy do tego, by przez Maryję dojść do Jezusa i osiągnąć zbawienie. W naszej wspólnocie jesteśmy otwarci na nowych członków, aby tak jak my chcieli się oddać Maryi.

Piotr, kl. I C GIM


  • Kiedyś pozwoliłam Matce Bożej, by posługiwała się mną, jako narzędziem dla rozszerzania Królestwa Bożego. Był to mój pierwszy akt oddania się Matce Bożej w duchu św. Maksymiliana. Powtarzałam go wiele razy we wspólnocie Rycerzy Niepokalanej, której byłam moderatorka, choć zawsze z lekką obawą , czy zdołam go w życiu wypełnić. Wiem, że Maryja przyjęła moją deklarację i co jakiś czas do niej się odwołuje. Ja ze swej strony czuję Jej macierzyńska opiekę, prowadzenie, ochronę przed różnego rodzaju złem. Kiedy w listopadzie przyszło dwóch moich uczniów z gimnazjum prosić o założenie grupy maryjnej, nie mogłam im odmówić… to tak jakbym samej Maryi odmawiała. Postawiłam tylko warunek, musicie znaleźć przynajmniej pięć osób, które chciałyby się spotykać i kochają Maryję. Po dwóch dniach nazwiska pięciu były na mojej skrzynce mailowej. I taki początek miała Maryjna Wspólnota Młodych. Dziękuję chłopcom za ich pragnienia bycia bliżej Boga i Matki Najświętszej. Za to odważne i wzruszające wyznanie wiary wobec kolegów i koleżanek, za to, że przez ich zapał mogłam odnowić własne oddanie się Niepokalanej.

s. Maria Kowalik ZSNM


  • galeria zdjęć:

{gallery slider=boxplus.transition animation=6000}nowa-wspolnota-mlodych-4-mar-2013{/gallery}

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca