16 marca 2013

Pielgrzymka Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi do św. Józefa

Okres Wielkiego Postu jest szczególnym czasem w życiu chrześcijan - przygotowuje nas do najważniejszego święta, jakim jest święto Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu z nas wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu czyni liczne postanowienia, które mają pomóc w głębszym i lepszym przygotowaniu do święta Paschy. W czasie tym obchodzimy także kilka szczególnych dni, w których wspominamy życie i działalność świętych. Taką szczególną postacią, której uroczystość przypada 19 marca jest święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny.

Dnia 16 marca br., by uczcić zbliżające się święto, Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi wraz z zaprzyjaźnioną grupą osób świeckich udały się do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Dzień ten, zapewne wpisze się wielkimi literami w historię Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, gdyż podczas mszy świętej Matka Generalna Jolanta Gołębiowska dokonała aktu zawierzenia Zgromadzenia pod opiekę świętego Józefa.

Jednakże wróćmy do początku... Z samego rana o godzinie 630 wyruszyliśmy w drogę z Domu Głównego przy ul. Orlej we Włocławku. W dobrych nastrojach przystąpiliśmy do odmówienia Jutrzni. Następnie modliliśmy się różańcem świętym i wielbiliśmy Boga naszym śpiewem. Po modlitwach był czas na śniadanie. Na śpiewach i rozmowach upłynął nam czas do godziny 900, kiedy to dotarliśmy do celu naszej podróży - Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wielu z nas było tam po raz pierwszy, zatem podziwialiśmy piękno tamtejszego sanktuarium. Chcąc jak najlepiej wykorzystać dany nam czas, udaliśmy się przed wystawiony Najświętszy Sakrament i obraz świętego Józefa kaliskiego, by pogrążyć się w osobistej modlitwie.

O godzinie 1000 śpiewaliśmy godzinki o Świętym Józefie, które w swej treści zawierały wiele informacji z życia świętego. Po godzinkach uczestniczyliśmy w konferencji, podczas której ks. prof. dr hab. Wojciech Hanc podjął tematykę obrazu Świętej Rodziny znajdującego się w kaplicy świętego Józefa tejże właśnie kaliskiej bazyliki mniejszej. Konferencja podzielona została na dwa bloki tematyczne - pierwszy dotyczył rysu historycznego obrazu, jego pochodzenia, drugi natomiast symboliki teologicznej obrazu.

Wysłuchawszy niezwykłych przemyśleń dotyczących historii obrazu, z niecierpliwością czekaliśmy na mszę świętą. W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Hanc. Mszę święta koncelebrowali inni księża, wśród których był także ks. dr Janusz Borucki - kapelan Domu Generalnego. Po Komunii świętej, księża wraz z Matką Generalną udali się przed obraz świętego Józefa, gdzie poprzez odczytanie uroczystej formuły zawierzenia, Matka Generalna oddała pod opiekę świętego Józefa całe Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Był to niezwykle poruszający moment.

Po mszy świętej udaliśmy się wszyscy do Domu Pielgrzyma, gdzie czekał na nas przygotowany przez siostry z Kalisza pyszny obiad. Był to czas rozmów na temat tego, co usłyszeliśmy podczas konferencji oraz czas dzielenia się wrażeniami z pielgrzymki. Po godzinie 1420 wyruszyliśmy ponownie przed obraz świętego Józefa, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Tą modlitwą, dziękując za pięknie przeżyty dzień, pożegnaliśmy się ze świętym Józefem i udaliśmy się w drogę powrotną.

Podróż zaczęliśmy nieszporami i różańcem świętym. Nieco zmęczeni, jednakże bardzo zadowoleni prowadziliśmy jeszcze rozmowy. Jak się okazało nie wszyscy byli zmęczeni pielgrzymką, gdyż dało się słyszeć coraz to głośniejsze śpiewy młodzieży obecnej na pielgrzymce.

Myślę, że każdy z uczestników głęboko przeżył wyjazd do Sanktuarium świętego Józefa. Ja szczególnie dziękuję Bogu za ten czas cichej, osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i dar wspólnoty jaką stworzyliśmy podczas wspólnej pielgrzymki. Wspólne modlitwy, śpiewy, rozmowy na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Z pewnością ten dzień jest jednym z tych, które pomogły nam wyciszyć się i zanurzyć w refleksji nad zbliżającym się świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

Bóg zapłać za ten piękny czas!

Anna Kołodziejczak
studentka UMK Toruń, uczestniczka Dni Formacyjnych w ZSNM

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca