×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but rekolekcje-wloclawek-22-25-sty-2013 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

22 stycznia 2013

W tym dniu, w Domu Generalnym we Włocławku rozpoczęłyśmy rekolekcje zimowe-pt."NOWE ŻYCIE". Uczestniczyło w nich 20 dzięwcząt.

Rekolekcje przygotowały siostry: Natalia, Oliwia, Sylwia, Renata i Małgorzata.

Przeżywałyśmy je w oparciu o Słowo Boże. Lectio Divina, czyli tzw. pobożne, pogłębione czytanie Pisma Świętego było szczególnym elementem każdego dnia.

Pierwszego dnia siostra Natalia zapoznała nas z pięcioma krokami Lectio Divina:

Lectio, Meditatio, Oratio, Contemplatio i Collatio, wg których w następnych dniach rekolekcji miałyśmy poznawać i odkrywać Jezusową Ewangelię, to co Bóg stara się nam powiedzieć przez Dobrą Nowinę.

Drugiego dnia rekolekcji rozważałyśmy historie:

  • Zacheusza- zwierzchnika celników w Jerychu, który wspiął się na sykomorę, aby ujrzeć Jezusa przechodzącego przez to miasto, któremu Jezus okazał zainteresowanie i życzliwość. Jezus nie widział w nim celnika, ale Syna Abrahama, dziecko Narodu Wybranego;
  • Bartymeusza- niewidomego, który pod Jerychem wołał Jezusa: "Synu Dawida, ulituj się nade mną!", a którego Jezus uzdrowił.

W następnym dniu kontemplowałyśmy historie: Marii Magdaleny i Łazarza, których Jezus "wskrzesił" do Nowego życia, życia w prawdzie i w miłości. Do życia w łączności z Chrystusem, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem. Oprócz medytacji, w czasie rekolekcji odmawiałyśmy Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a ostatniego dnia odprawiłyśmy Drogę Krzyżową.

Posługę kapłańską w czasie rekolekcji pełnił ks. Paweł Pokora- egzorcysta i ojciec duchowny włocławskiego seminarium. Ks. Paweł spowiadał, odprawiał Msze św., a także wygłosił konferencję nt. zagrożeń duchowych jakie czyhają na nas w naszym codziennym życiu.

Dowiedziałyśmy się, że największym problemem, w którym wszystkie zagrożenia mają swoją genezę, jest ich bagatelizowanie.

Myślę, że najgłębiej przeżyłyśmy spotkanie z Jezusem w czasie nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu (noc ze środy na czwartek). Był to moment osobistego spotkania, podczas którego zatrzymałyśmy się nad darem miłości Jezusa.

W czasie rekolekcji obejrzałyśmy też film, o wspaniałym człowieku, św. Filipie Neri. Marzył, by wyjechać na misje do Indii, lecz Opatrzność uznała inaczej. Pomagał biednym i chorym, spowiadał, opowiadał ludziom o Bożym Miłosierdziu. W Rzymie otworzył Oratorium- miejsce modlitwy i zabawy, w którym mogli spotykać się ludzie różnych stanów.

Był bardzo radosnym świętym! Tryskał humorem nawet pośród trudnych sytuacji, np. wtedy gdy papież Paweł IV zakazał mu spowiadać przez jakiś czas. Realizował w swoim życiu wezwanie św. Pawła: Radujcie się zawsze w Panu!

Rekolekcje były czasem modlitwy, pogłębiania swojej relacji z Bogiem, ale też czasem zabawy i tańca. Wg s. Natalii zostałyśmy mistrzyniami tańca pt. "Słowa Jego są słodyczą".

Swoistym hymnem, puentą tego błogosławionego czasu, stała się piosenka: "Jestem dzieckiem Boga", którą śpiewałyśmy każdego dnia.

Dziękujemy Siostrom za możliwość spędzenia tych ferii bliżej Pana Boga, za ciepłe przyjęcie i za wspólną modlitwę!

Bóg zapłać!!!

Joanna Słowińska


  • zobacz galerię zdjęć:

{gallery slider=boxplus.transition animation=6000}rekolekcje-wloclawek-22-25-sty-2013{/gallery}

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca