ŚP. SIOSTRA RENATA FILIPIAK (1932-2022)

12 lutego 2022

Siostra Renata Janina Maria Filipiak urodziła się 25 grudnia 1932 r. w Ostrowie Wielkopolskim, z rodziców Jana i Marii z domu Kryjom. Została ochrzczona 1 stycznia 1933 r. w kościele farnym pw. św. Stanisława Biskupa w rodzinnym mieście, 27 października 1945 r. przyjęła sakrament bierzmowania. Zmarła 10 lutego 2022 r. w domu zakonnym przy ul. Grodzkiej 9 w Kaliszu, mając 89 lat, w tym 68 powołania zakonnego.

Janina miała rodzeństwo: Stanisława, Jana, Henrykę, Mariana, Aleksandrę i Franciszka, była szóstym dzieckiem w rodzinie. Ojciec trudnił się stolarką, mama zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowaniem dzieci. Wojna przeszkodziła Janinie w edukacji szkolnej: podstawowe wiadomości zdobyła w domu, przy pomocy starszego rodzeństwa. Prywatnie uczęszczała na naukę katechizmu i jeszcze w czasie okupacji przystąpiła do Pierwszej Komunii świętej. Po zakończeniu działań wojennych uczyła się w Publicznej Szkole Powszechnej im. Marii Konopnickiej w Ostrowie, którą ukończyła w 1947 r. Udzielała się w rodzinnej parafii pw. św. Antoniego, pomagała przy ubieraniu ołtarza Matki Bożej i należała do Koła Różańcowego młodzieży żeńskiej. Edukację kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie, gdzie w 1951 r. uzyskała świadectwo dojrzałości.

W tym samym roku w Poznaniu rozpoczęła studia na wydziale chemii. Mieszkała na stancji w domu zakonnym Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przy ul. P. Tomickiego 3. W życiorysie Janina napisała: „Tam też poznałam Zgromadzenie, w którym postanowiłam służyć Panu Jezusowi i Jego Niepokalanej Matce Maryi. Dlatego po pierwszym roku przerwałam studia z zamiarem wstąpienia do klasztoru. Jednak Bóg widocznie chciał inaczej. Stosunki w domu i stan zdrowia ojca zmusiły mnie, by pozostać przez pewien czas, co uczyniwszy, zaczęłam pracować”. W tym czasie ukończyła półroczny kurs haftu. W marcu 1953 r. Janina zatrudniła się w księgowości Państwowego Browaru w Ostrowie Wlkp. Po wypowiedzeniu pracy, 11 stycznia 1954 r. wstąpiła do Zgromadzenia i odbywała postulat we Włocławku w domu generalnym pod opieką s. Gabrieli Popiołek. Nowicjat rozpoczęła 16 lipca 1954 r. pod kierunkiem s. mistrzyni Leonii Łaguny. Po roku 16 lipca 1955 r. złożyła pierwsze śluby. Przez kolejny rok przebywała jeszcze w domu nowicjackim. Obok zajęć w ogrodzie, trykotarni i w domu, brała lekcje gry na pianinie.

We wrześniu 1956 r. s. Renata została skierowana na muzykologię kościelną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez kilka miesięcy praktykowała grę na organach w kaplicy na cmentarzu. W 1957 r. brała udział w kursie bibliotekarstwa i organizacji bibliotek. W dniu 2 lipca 1960 r. we Włocławku złożyła wieczystą profesję. Po ukończeniu studiów, w czerwcu 1961 r. przyjechała do domu macierzystego, gdzie była organistką do roku 1973. W niedziele i święta grała też w domu przy ul. Leśnej. Uczyła śpiewu siostry i nowicjuszki.

Ponadto od 1967 r. pracowała w Kurii Diecezjalnej, okresowo w „Ateneum Kapłańskim”. Od roku 1971 dojeżdżała do parafii dekanatu sompoleńskiego z niedzielnymi prelekcjami powołaniowo-misyjnymi dla młodzieży. W wakacje 1973 roku wzięła udział w Oazie Żywego Kościoła w Krościenku, prowadzonej przez ks. Franciszka Blachnickiego.

W latach 1973-1980 przebywała na placówce w Zgierzu: była organistką w kościele Chrystusa Króla, w salce przy parafii w latach 1973-1975 uczyła religii (od klasy V SP i młodzież), sprawowała funkcję przełożonej zgierskiej wspólnoty. W czasie tej kadencji siostry kupiły nowy dom i przeprowadziły się do niego. W 1980 roku s. Renata przybyła do Gdańska, by z pierwszą grupą sióstr rozpocząć posługę w parafii Opatrzności Bożej. Posługiwała w kancelarii, prowadziła chórek młodzieżowy (1980-1981) i dziecięcy (1981-1982).

W latach 1982-1991 pełniła urząd przełożonej wspólnoty przy ul. Leśnej we Włocławku. Był to czas inwestycji i remontów w domu. W kaplicy grała podczas Mszy świętych i nabożeństw. Z końcem października 1991 r. zamieszkała w Kaliszu przy ul. Grodzkiej. Podjęła pracę w kancelarii oriońskiej parafii Opatrzności Bożej, przy ul. Polnej 8. Po roku została skierowana do Poznania jako przełożona wspólnoty zaangażowanej m.in. w prowadzenie przedszkola. Po siedmiu latach posługi w 1999 r. s. Renata powróciła do Kalisza na Grodzką. W tym czasie, 16 lipca 2005 r., w gronie współsióstr świętowała w domu generalnym we Włocławku złoty jubileusz profesji zakonnej. Do 2007 r. pracowała w kancelarii parafii katedralnej pw. św. Mikołaja oraz wykonywała drobne obowiązki w domu zakonnym.

Po latach posługi czynnej, dzielenia się talentami, doświadczeniem i zdobytą wiedzą, stopniowo misja s. Renaty wypełniała się coraz bardziej w modlitwie i cierpieniu, jednoczącymi ją z Boskim Mistrzem. Korzystała z sakramentów świętych, uczestniczyła w ćwiczeniach zakonnych wyznaczonych porządkiem wspólnoty, adorowała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Była zainteresowana tym, co dzieje się w świecie, umiała poprowadzić interesującą rozmowę i z taktem obsłużyć przychodzące osoby. W trudnych sytuacjach potrafiła zachować spokój. Cechowała ją powściągliwość i cichość. Była dokładna w obowiązkach, skrupulatna w przestrzeganiu Konstytucji.

Siostra Renata nie cieszyła się dobrym zdrowiem, szczególnie w ostatnich dwóch latach coraz częściej wymagała pomocy ze strony s. Przełożonej i współsióstr. Przychodziła do kaplicy i na domowe uroczystości do refektarza. Od połowy grudnia 2021 r. stałą opieką otoczyły Siostrę szczególnie s. Laura Marszałek i s. Natalia Musidlak. W cierpieniu s. Renata nie skarżyła się. Siostry czuwały w razie potrzeby, korzystały z pomocy lekarzy i pielęgniarek. W okolicy świąt Bożego Narodzenia została zaopatrzona sakramentem chorych. Dopóki to było możliwe, przyjmowała Komunię świętą. Zmarła nad ranem 10 lutego 2022 r., we wspomnienie św. Scholastyki.

Msza święta pogrzebowa sprawowana była w sobotę 12 lutego 2022 r. o godz. 1000 w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja. Ciało s. Renaty Filipiak spoczęło w kwaterze sióstr na cmentarzu tynieckim w Kaliszu. Miłosierdziu Bożemu powierzajmy naszą zmarłą Siostrę podczas Eucharystii, Liturgii Godzin i modlitwy różańcowej.

m. Agata Błaszczyk
przełożona generalna 


ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Oficjalna strona Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

ul. Orla 9, 87-800 Włocławek

+48 542 313 228
orla@siostrywspolnejpracy.pl

Nr konta: 16 1240 3389 1111 0000 3010 0626 (Bank Pekao S. A. I Oddział we Włocławku)

Image