×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but pogrzeb-sp-s-zdzislawy-zachary-9-maj-2013 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

9 maja 2013

Siostra Zdzisława - Stefania Zachara urodziła się 3 lipca 1909 r. w Starym Sączu, z rodziców Franciszka i Marii z domu Lelito. Zmarła w domu generalnym we Włocławku 6 maja 2013 r., w 104. roku życia i 76. powołania zakonnego.

Chrzest święty przyjęła w dniu urodzenia - 3 lipca 1909 r., bierzmowanie w 1923 r. W latach 1917-1924 ukończyła siedmioklasową szkołę powszechną w Kętach. Ojciec był starszym woźnym sądowym, mama zajmowała się wychowaniem dzieci i domem. Stefania miała liczne rodzeństwo. Przed wojną pracowała jako sekretarka w sądzie.

Siostra Zdzisława wstąpiła do Zgromadzenia 4 lipca 1937 r., po dwóch miesiącach 8 września 1937 r. rozpoczęła nowicjat pod kierunkiem mistrzyni - s. Marii Zielińskiej. Po roku złożyła pierwsze śluby, m.in. razem z s. Amelią Taranek, a wieczystą profesję - 12 września 1945 r.

Na początku wojny w 1939 r. wykonywała prace domowe na Orlej, następnie w domu przy ul. Leśnej we Włocławku. W dniu 6 sierpnia 1942 r. została wywieziona z innymi siostrami z Leśnej do Obozu Pracy dla Sióstr Zakonnych w Bojanowie, gdzie przebywała do likwidacji obozu w styczniu 1945 roku. Tak wspomina Siostra Zdzisława ten czas: "Wszystkich naszych sióstr było tam 24. Były tam też siostry z innych zgromadzeń. Pracowałyśmy w lecie na polu, w zimie przy darciu pierza, przy szyciu, haftowaniu itd. Choć nieraz praca była ciężka, ale byłyśmy radosne, modliłyśmy się razem, śpiewałyśmy przy pracy pieśni pobożne, godzinki. Pod koniec była nawet Msza św. w obozie. Było głodno, paczki potem przychodziły, ale z naszego Zgromadzenia biedne to były paczki, bo warunki wszędzie u nas były ciężkie. W obozie chleba dawali mało, zupa z brukwi, tylko w niedzielę kawałek mięsa. Przed godz. 7 rano trzeba było zgłosić się na apelu, a jak która nie przyszła, za karę musiała pracować w niedzielę".

Po wyzwoleniu w 1945 r. Siostra Zdzisława wróciła do Włocławka na Orlą i pracowała jako serwitorka (obsługa stołu). W 1948 r. była intendentką w przedszkolu w Gdańsku przy ul. Kościelnej. Pomagała też w przedszkolu w Lubrańcu (1949-1951), następnie w hotelu w Kaliszu przy ul. Grodzkiej (1951-1974). Od 1974 r. przebywała w domu generalnym we Włocławku, pracowała w hotelu i w pralni, przepisywała teksty na maszynie, pomagała w zajęciach domowych. Była lubiana przez siostry, pracowita, chętnie uczestniczyła we wspólnych ćwiczeniach zakonnych.

Siostra Zdzisława prowadziła notatki z dni skupienia i rekolekcji. Podkreślała w nich treści, które uznawała za ważne w życiu zakonnym, m.in. na temat milczenia, miłości bliźniego, umartwienia, wierności powołaniu. W 1971 r. zapisała: "Prosić już będę od dziś Pana Jezusa przez ręce Matki Bożej o starość spokojną, cichą, pokorną (…). Być zawsze radosną i zadowoloną, wszystko wykonywać z miłości ku Panu Jezusowi. Nie robić przykrości bliźniemu, bo samemu Panu Jezusowi się robi przykrość." W 1978 r. pisze: "Panie Jezu, chcę biec do świętości (…) Trzeba stale łączyć się z Panem Jezusem, rozmawiać, słuchać Go, co On mówi, zachować milczenie, czytać Pismo święte i rozmyślać codziennie". Szczególnie bliskie było jej nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, które gorliwie szerzyła. Inspiracją dla Siostry była lektura Dzienniczka s. Faustyny Kowalskiej. Troszczyła się o zbawienie ludzi, polecając Bogu wszystkich grzeszników. Zwracała się często z prośbą o światło Ducha Świętego.

Siostra Zdzisława od wielu już lat przebywała pod troskliwą opieką sióstr w infirmerii. Była jedyną jak do tej pory siostrą Wspólnej Pracy, która dożyła tak sędziwego wieku - stu czterech lat. W dniu setnych urodzin 3 lipca 2009 r. otrzymała od miejscowych władz państwowych kwiaty i życzenia. Ksiądz bp Wiesław Mering udzielił Siostrze z tej okazji pasterskiego błogosławieństwa, a 3 maja 2013 r. odwiedził Siostrę z racji jubileuszu 75-lecia profesji zakonnej.

W święto Apostołów Filipa i Jakuba po południu - 6 maja 2013 r. ks. kapelan Janusz Borucki udzielił Siostrze Zdzisławie sakramentu chorych, po czym o godz. 1320 cicho odeszła do Pana. Towarzyszyły jej modlitwą różańcową współsiostry.

Msza święta pogrzebowa sprawowana była w czwartek 9 maja 2013 r. o godz. 1200 w kaplicy domu generalnego we Włocławku. Ciało zmarłej Siostry spoczęło w kwaterze sióstr na cmentarzu komunalnym przy ul. Chopina.


  • zdjęcia z pogrzebu:

{gallery slider=boxplus.transition animation=6000}pogrzeb-sp-s-zdzislawy-zachary-9-maj-2013{/gallery}

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca