SP. S. WOJCIECHA WÓJTOWICZ (1968–2015)

25 maja 2015

Siostra Wojciecha – Marzena Wójtowicz urodziła się 7 września 1968 r. w Zamieściu, koło Dorohuska, w Archidiecezji Lubelskiej. Sakrament chrztu przyjęła 6 października tegoż roku w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Świerżach. Zmarła 15 maja 2015 r. w szpitalu w Warszawie, w 47. roku życia i 28. powołania zakonnego. Pochodziła z rodziny robotniczo – chłopskiej: tata Marian – pracował na kolei (zm. w 1996 r.), mama Marianna z d. Dyczko – była zatrudniona w Domu Dziecka w Dorohusku. Rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo, w którym pomagały dzieci. Siostra Wojciecha miała sześcioro rodzeństwa: czterech braci – Krzysztofa, Ireneusza, Wojciecha i Andrzeja oraz dwie siostry, Anetę i Ewę – s. Różę, która w 1990 r. wstąpiła do naszego Zgromadzenia.

Marzena do szkoły podstawowej, ośmioklasowej, uczęszczała najpierw w miejscowości Kolonia Okopy (3 lata), a później kontynuowała naukę w Dorohusku. Pierwszą Komunię świętą przyjęła 29 maja 1977 roku, a sakrament bierzmowania 22 czerwca 1980 roku w kościele parafialnym w Świerżach.

Po ukończeniu szkoły podstawowej przez trzy lata uczyła się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Chełmie, zdobywając kwalifikacje obuwnika. Przez wszystkie lata nauki uczęszczała na lekcje religii. W roku 1986 rozpoczęła pracę w Chełmskich Zakładach Obuwia i przez dwa semestry kontynuowała naukę w Wieczorowym Technikum Przemysłu Chemicznego i Lekkiego.

Do Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku została przyjęta 17 października 1987 roku przez m. Emilię Łyszczak. Proboszcz rodzinnej parafii w opinii napisał: „Marzena jest dziewczyną z charakterem, wierzącą i praktykującą. W niedziele i święta w pełni uczestniczy we Mszy świętej. Kilkakrotnie brała udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę”. Podczas ostatniej pielgrzymki, jak sama wspominała, szła z intencją rozeznania powołania. Wówczas spotkała s. Edwinę Kijek, z którą nawiązała korespondencję. Siostra Dioniza Słoma – wychowawczyni postulatu, wspomina Marzenę jako osobę pobożną, pracowitą i obowiązkową. Potrafiła zauważyć potrzeby innych i chętnie spieszyła im z pomocą. Odznaczała się poczuciem humoru, co udzielało się innym postulantkom.

Nowicjat rozpoczęła 14 sierpnia 1988 roku wraz z piętnastoma współsiostrami. Przyjęła nowe imię na pamiątkę Założyciela Zgromadzenia bp. Wojciecha Owczarka. Mistrzynią nowicjatu była s. Grażyna Woźniak. Pierwsze śluby s. Wojciecha złożyła 14 sierpnia 1990 roku, a wieczyste – 15 sierpnia 1995 roku, m.in. z s. Małgorzatą Borciuch, s. Urszulą Flis, s. Benigną Kopeć, s. Marią Kowalik, s. Martą Krzych, s. Małgorzatą Perechowską, s. Katarzyną Rawską, s. Reginą Rynkowską, s. Esterą Wójcik.

W prośbie skierowanej do m. Teresy Kaźmierskiej o dopuszczenie do złożenia ślubów wieczystych, siostra Wojciecha napisała: „Pragnę pogłębić swoją wiarę, lepiej służyć Bogu i ludziom oraz dążyć do doskonałej miłości, aby w wieczności złączyć się z Bogiem”.

Od 1 września 1989 do 15 sierpnia 1993 r. pracowała w hafciarni w domu generalnym we Włocławku. W czasie od 15 sierpnia 1993 do 15 sierpnia 2001 r. podjęła pracę w przedszkolu w Poznaniu na stanowisku kucharki. W tym mieście ukończyła też Zaoczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Kolejną posługą, do jakiej Siostra została skierowana, była praca w kuchni w Kaliszu przy ul. Grodzkiej (16 sierpnia 2001 – 22 sierpnia 2004). Następnie podjęła obowiązek kancelistki przy parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie (22 sierpnia 2004 – 30 października 2011). Z uwagi na stan zdrowia przebywała kolejno w domu przy ul. Zator Przytockiego w Gdańsku – Wrzeszczu (10 listopada 2011 – 27 lutego 2012) oraz przy ul. Kościelnej w Gdańsku – Siedlcach (27 lutego 2012 – 30 lipca 2012), kontynuując leczenie i podejmując prace domowe. Od 1 sierpnia 2012 do 30 listopada 2012 r., Siostra pracowała jako furtianka w domu generalnym. Po czterech miesiącach została skierowana na placówkę do Babiaka, gdzie podjęła obowiązki zakrystianki (1 grudnia 2012 – 31 sierpnia 2013). Ostatnim miejscem pobytu Siostry Wojciechy była wspólnota przy ul. Grodzkiej w Kaliszu, gdzie pracowała jako kancelistka przy parafii katedralnej pw. św. Mikołaja.

Siostra Wojciecha w Zgromadzeniu ukończyła kurs kucharski i komputerowy, warsztaty skutecznego przywództwa i zarządzania. Dnia 2 maja br. wraz z siostrami z nowicjatu przeżywała srebrny jubileusz ślubów zakonnych w katedrze włocławskiej pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Meringa. W zaproszeniu na uroczystość jubileuszową napisała: „Spoglądajmy na Maryję, umiłowaną córkę Ojca, przyobleczoną we wszystkie dary łaski, jako niezrównany wzór pójścia z miłością za Bogiem i służenia Mu”(Papież Franciszek, List do osób konsekrowanych). Cieszyła się planowanym w czasie wakacji, odnowieniem ślubów w rodzinnej parafii.

Siostra Wojciecha była związana z rodziną, interesowała się ich życiem, przeżywała z nimi trudności, powierzała w modlitwie. Była otwarta na ludzi, kontaktowa, życzliwa, pomocna. We wspólnocie ofiarna, praktyczna, zaradna. Wierna była modlitwie osobistej, czytała i rozważała Słowo Boże, skończyła kurs lektorski dla lepszego proklamowania Słowa. Ceniła sobie adorację Najświętszego Sakramentu. Miała nabożeństwo do św. Józefa, często nawiedzała Kolegiatę.

W poniedziałek 11 maja 2015 r. s. Wojciecha poddała się zabiegowi chirurgicznemu w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Przed wyjazdem do szpitala przystąpiła do sakramentów świętych: pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych. Po zabiegu stan zdrowia był niezadowalający. W piątek 15 maja br. w godzinach przedpołudniowych nastąpiło zatrzymanie pracy serca. Po reanimacji Siostra miała wykonany jeszcze jeden zabieg chirurgiczny. Nie odzyskawszy przytomności, została odwieziona na Oddział Intensywnej Terapii. Ok. 1500 – w godzinie Miłosierdzia – s. Wojciecha złączyła się z Bogiem w wieczności. Odeszła do Pana w Roku Życia Konsekrowanego, w 100. rocznicę śmierci Matki Franciszki Rakowskiej, której słowa umieszczone zostały na wspólnym jubileuszowym obrazku: „Boże, tylko z Tobą i dla Ciebie, chcę na ziemi żyć i w niebie”.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się Eucharystią w Katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu w poniedziałek 25 maja 2015 r. o godz. 1200. Ciało Siostry zostało złożone na cmentarzu tynieckim.

m. Jolanta Gołębiowska
przełożona generalna


ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU

{gallery}pogrzeb-sp-s-wojciechy-wojtowicz{/gallery}

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Oficjalna strona Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

ul. Orla 9, 87-800 Włocławek

+48 542 313 228
orla@siostrywspolnejpracy.pl

Nr konta: 16 1240 3389 1111 0000 3010 0626 (Bank Pekao S. A. I Oddział we Włocławku)

Image