×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sp-s-daniela-majewska-19-gru-2015 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

19 grudnia 2015

Siostra Leona – Zofia Majewska urodziła się 8 września 1926 roku w Kowalu. Zmarła w domu generalnym 16 grudnia 2015 r. w 89. roku życia i 66. powołania zakonnego.

Zofia pochodziła z rodziny rolniczej. Ojciec – Szymon prowadził gospodarstwo. Mama – Teodozja z d. Radecka zajmowała się wychowaniem pięciorga dzieci. Zofia była trzecim dzieckiem w rodzinie, miała starszego brata Józefa i siostrę Marię oraz młodsze siostry Jadwigę i Helenę. W rodzinnej parafii pw. św. Urszuli w Kowalu przyjęła Sakramenty święte: chrzest 12 września 1926 r., pierwszą Komunię św. 15 czerwca 1935 r., bierzmowanie 16 lipca 1935 r., podczas którego przyjęła imię Maria. Wzrastała w życiu sakramentalnym, była związana z Kościołem i miastem: chodziła do ochronki, sypała kwiaty w czasie procesji, nawiedzała Jezusa w Najświętszym Sakramencie, przychodząc do kościoła po lekcjach. Zofia miała zrozumienie łaski płynącej z sakramentów świętych i pragnienie życia poświęconego Bogu. Wraz z młodszą siostrą należała do Krucjaty Eucharystycznej. W 1936 r. rodzice pobudowali dom w miejscowości Przydatki Gołaszewskie i tam przeprowadzili się z całą rodziną.

W 1939 r. Zofia ukończyła sześć klas Szkoły Powszechnej, do której chodziła m.in. z Marią Daniel (s. Joachimą). Pierwszy rok wojny Zofia spędziła z rodzicami, pomagając im w gospodarstwie i pracach domowych. W uroczystość Matki Bożej 15 sierpnia 1940 r. rodzina została wysiedlona z gospodarstwa. Początkowo przebywali w obozie przejściowym w Łodzi, a po kilkunastu dniach zostali przewiezieni bydlęcymi wagonami do Parczewa w Lubelskiem. Punktem docelowym była Puchowa Góra k. Jabłonia, gdzie wysiedleńcy mieszkali do 1945 r. W grudniu 1940 r. Zofię zabrała ciocia Maria Dmochowska, która również była wysiedlona do Wodzisławia w Kieleckiem. U wujostwa mieszkała do końca wojny, pomagając w domu. Po powrocie w rodzinne strony, w Kowalu spotkała Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. W 1946 r. wstąpiła do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. W życiorysie przed wstąpieniem do Zgromadzenia Zofia pisała: „Czym była dla mnie ta organizacja? Otwarciem oczu na świat, którego Stwórcą jest sam Bóg. Hasła: kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe – rozbrzmiewały w sercu moim. Miłować Boga to cel każdego, pragnienie służenia Mu wiernie pod Jego obecnością. Jezus Chrystus to droga życia, opieka Matki Najświętszej to osiągnięcie Królestwa wiecznego. W Katolickim Stowarzyszeniu pod kierownictwem Czcigodnego Księdza Kanonika i opieką Siostry Zakonnej od Niepokalanej Maryi, szczęśliwie płynął czas. Ile dobrego zyskała każda z nas na zebraniach i kółkach wychowawczych, a nade wszystko jakże kształciła się dusza w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnych Mszach świętych. (…) Mijały mile chwile w organizacji, a w tym rosła przemiana w duszy. Pod wpływem modlitw osób miłujących Boga, dusza ma zapragnęła służyć wyłącznie Jemu. Jezu ufam Tobie, że przyjdzie dzień, w którym wypowiadać będę: Boże mój, wiecznie Ci się oddaję na służebnicę Twoją. Niegodną jestem posłannictwa powołania zakonnego. Mówię z głębi serca: O miłosierdzie Boże! Nie mam zdolności, nie wiem jak pracować i co czynić będę, przyszłość swą Bogu zleciłam i jako niegodne dziecko Maryi, lecz ufne Jej wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

Do Zgromadzenia Zofia wstąpiła 21 maja 1949 r. Nowicjat rozpoczęła 2 lipca 1950 roku, po roku złożyła pierwsze śluby; 2 lipca 1956 r. – śluby wieczyste wraz z s. Seweryną Sobierajską, s. Teofilą Kostrzak oraz s. Joachimą Daniel, s. Sabiną Jędrzejczak, s. Salwatorą Faryńską, s. Salezją Bujakowską. W grudniu 2001 r. obchodziła złoty jubileusz ślubów zakonnych, w 2011 – 60–lecie profesji.

W Zgromadzeniu s. Leona ukończyła kurs gotowania. Posługa w kuchni przez wiele lat życia zakonnego była sposobem wypowiadania miłości wobec Boga i bliźnich. Siostra pracowała w domach Zgromadzenia: we Włocławku przy ul. Orlej (1951–1953), w Zgierzu (1953–1954), w Dmosinie (1954–1957), jako kucharka na placówkach: w Uniejowie (1957–1963), w Kłodawie (1963–1967), w Kaliszu (1967–1972), w Zduńskiej Woli (1972–1984), we Włocławku w domu biskupim przy ul Gdańskiej (1984–1988), w Gdańsku przy ul. Kościelnej (w 1988 przez kilka miesięcy), w Gdańsku przy ul. Ogrodowej (1988–2007). W związku z zamknięciem placówki w Gdańsku–Brętowie zamieszkała w domu przy Al. Jana Pawła II w Gdańsku. Chętnie pomagała Siostrom w kuchni, w drobnych pracach.

Siostra Leona odznaczała się ofiarnością i pracowitością. Okazywała szacunek przełożonym. Prowadziła notatnik, do którego przepisywała pieśni, wiersze, modlitwy, myśli. Pozostawiła w nim m.in. słowa: „Z miłości dla mnie Tyś przyjął wygnanie,
o Boski Jezu, na tej łez dolinie. I ja dla Ciebie cierpieć, Panie, pragnę, żyć i umierać dla Ciebie jedynie. Boże, kocham Cię, Trójco Przenajświętsza, uwielbiam Cię. Jezu, dla Ciebie żyję. Jezu, dla Ciebie umieram. Jezu, Twoja jestem w życiu i po śmierci”.

Była też doświadczona cierpieniem, przeszła poważne operacje (w 1993 i 1994 roku). W październiku ubiegłego roku uległa kontuzji (złamanie w biodrze), która uniemożliwiła poruszanie się o własnych siłach. Została otoczona opieką przez gdańską wspólnotę, szczególnie przez s. Elżbietę Sominkę, a także przez p. Halinę Pirucką i p. Urszulę Klunder. W chorobie była niewymagająca, wyrażała wdzięczność za opiekę, cieszyła się z odwiedzin, miała swoiste poczucie humoru. Modliła się na różańcu. Kapłani z par. Opatrzności Bożej udzielali Siostrze Komunii świętej.

W dniu 13 listopada 2015 r. Siostra została przewieziona do domu macierzystego pod opiekę sióstr z infirmerii. Codziennie uczestniczyła we Mszy świętej w domowej kaplicy. Z ogromnym skupieniem czekała na Jezusa Eucharystycznego.

Siostra Leona zmarła w środę 16 grudnia 2015 r. o godz. 620. Oblubieniec przyszedł o świtaniu, niespodziewanie, pośród adwentowej nocy…

Msza święta pogrzebowa została odprawiona w kaplicy domu generalnego we Włocławku w sobotę 19 grudnia 2015 r. o godz. 930. Ciało s. Leony Majewskiej złożono na cmentarzu komunalnym przy ul. Chopina.

m. Jolanta Gołębiowska
przełożona generalna


ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU

{gallery}sp-s-daniela-majewska-19-gru-2015{/gallery}

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca