31 października 2018

Siostra Anna Piwowarska urodziła się 19 stycznia 1966 r. w Tomaszowie Mazowieckim, z rodziców Władysława i Barbary z domu Rychlik. Sakrament chrztu przyjęła 19 lutego 1966 r. w parafii pw. św. Wojciecha w miejscowości Ujazd. W dniu 9 grudnia 1979 r. otrzymała sakrament bierzmowania z rąk ks. bp. Bohdana Bejze. Zmarła 26 października 2018 r. w szpitalu w Łodzi, w 52. roku życia i 37. powołania zakonnego.

Anna miała troje rodzeństwa: starszego brata Sylwestra, młodszego od siebie brata Janusza Leszka i siostrę Teresę. Rodzina była głęboko wierząca, zaangażowana w życie Kościoła i parafii. Wszyscy brali udział w niedzielnej Mszy świętej w kościele parafialnym w Lubochni, uczestniczyli w rekolekcjach. Rodzice posiadali gospodarstwo we wsi Małecz. Po śmierci Taty w 1978 r. rodzina zamieszkała w Tomaszowie Mazowieckim na terenie parafii Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie posługiwały Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Anna poznała życie sióstr, uczęszczała na katechizację i należała do scholi, którą prowadziła s. Felicja Popiela. Zapragnęła stać się własnością Niepokalanej i służyć Bogu. Zamiar ten zrealizowała po ukończeniu Szkoły Podstawowej, wstępując 20 czerwca 1981 r. do postulatu Zgromadzenia we Włocławku. Wychowawczynią była s. Margarita Łaska. Nowicjat rozpoczęła 15 sierpnia 1982 r. pod kierunkiem mistrzyni s. Grażyny Woźniak we Włocławku-Michelinie. Po dwóch latach złożyła pierwszą profesję 15 sierpnia 1984 r. Wolę służenia Bogu na drodze rad ewangelicznych s. Anna wyraziła w słowach: „Pragnę żyć dla Chrystusa i Jego Kościoła oraz zbawiać dusze poprzez modlitwę i pracę w tym Zgromadzeniu.” Uwieńczeniem tego pragnienia były śluby wieczyste w uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1989 r. i trwanie w postanowieniu. W 2009 r. s. Anna wraz z siostrami z nowicjatu obchodziła srebrny jubileusz ślubów zakonnych.

Po pierwszych ślubach w 1984 r. s. Anna została skierowana do pracy w kuchni w Domu Księży Emerytów w Ciechocinku przy ul. Kościuszki 16. Posługę tę pełniła następnie we Włocławku przy ul. Orlej 9 (1992-2007), w Poznaniu przy ul. P. Tomickiego 3 (2007-2010), w domu nowicjackim we Włocławku przy ul. Parkowej 46 (2013-2014) i w domu ks. bp. seniora Bronisława Dembowskiego we Włocławku przy Placu Kopernika 7 (od 2014).

Siostra Anna była aktywna i twórcza. Każde wezwanie podejmowała w duchu służby, z radością, i wykonywała z pasją. Umiejętności kulinarne doskonaliła, uczęszczając na kursy, uwieńczone uzyskaniem tytułu mistrza kucharskiego 15 maja 1989 r. Podejmowała też chętnie inne formy dokształcania: kurs na prawo jazdy, naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych we Włocławku (świadectwo dojrzałości uzyskała w 2005 r.). Pogłębiała również formację duchową: korzystała z wykładów w ramach Studium Duchowości „Carmelitanum” w Poznaniu (2007-2009), uczestniczyła w Roku Odnowy Duchowej w Trzebini (2010/2011) oraz w sesjach u salwatorianów w Krakowie (2008, 2010), w sympozjach dla osób konsekrowanych w Poznaniu (2008-2010). Była ciekawa świata, brała udział w wycieczkach i pielgrzymkach, m.in. do Ziemi Świętej.

W kontaktach z otoczeniem była otwarta, gościnna, serdeczna i dyskretna, wobec odwiedzających – kulturalna. Miała pogodne usposobienie. Zapamiętamy jej dźwięczny śmiech. Umiejętnie budowała relacje przyjacielskie, z równym zaangażowaniem pielęgnowała więzi siostrzane i rodzinne. Spędzała wakacje z Mamą w domu zakonnym w Zakopanem, zapraszała zaprzyjaźnione siostry do domu rodzinnego, „gdy było im po drodze”. Szanowała kapłanów, odwiedzała ich, utrzymywała również przyjazne relacje ze świeckimi. Pamiętała o tych, z którymi współpracowała z okazji imienin czy jubileuszy.

Była dyspozycyjna, wyznaczone zadania przyjmowała w duchu posłuszeństwa, aby spełnić wolę Bożą. W kuchni odznaczała się dużą cierpliwością, pracowitością i dobrą organizacją. Umiała pokierować pracą i ludźmi, by wywiązać się jak najlepiej z powierzonego zadania. Potrafiła dzielić się z innymi swoim doświadczeniem. Jasno wyrażała potrzeby, niewiele prosząc dla siebie, natomiast wiele od siebie wymagała. Siostry darzyły ją zaufaniem, na Orlej była wybrana na radną domową i delegatkę na kapitułę generalną (2003, 2009, 2015). Dwukrotnie pełniła urząd przełożonej wspólnoty: najpierw w Poznaniu (2007-2010), a następnie w domu generalnym Zgromadzenia (2010-2013). Odpowiedzialnie podchodziła do tej misji. Z miłością troszczyła się o wszystkie siostry: chore odwiedzała, organizowała spotkania rekreacyjne i wyjazdy, np. do sanktuariów Maryjnych (Częstochowy, Lichenia), młodym dawała przykład i wskazywała drogę prowadzącą do Jezusa. Pouczała, kiedy uznała to za słuszne, wykazała błąd. Zależało jej, aby siostry były szczęśliwe i oddane całym sercem Jezusowi i Niepokalanej.

Siostrę Annę cechowało wielkie pragnienie bycia blisko Boga i Maryi. Chętnie przebywała na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Różaniec był dla niej siłą i pociechą w cierpieniu i trudnościach.

Doświadczenie śmierci Ojca jeszcze w dzieciństwie, a w ostatnich latach Brata i Mamy, przychodzące dolegliwości, zwłaszcza kardiologiczne, uczyły ją, jak cenić chwilę obecną i z wdzięcznością przyjmować to, co daje Bóg. Od kilku lat choroba serca coraz bardziej dawała o sobie znać. 4 września 2018 r. udała się do szpitala do Łodzi. Przybył tam również brat Janusz. Odwiedzali się wzajemnie na oddziale i wspierali duchowo. Kiedy s. Anna czuła się lepiej, uczestniczyła w szpitalnej kaplicy we Mszy św. 9 października odbyła spowiedź i przyjęła sakrament namaszczenia chorych. Odwiedzała ją rodzina i współsiostry. Zawsze dziękowała za te wizyty i cieszyła się z nich. O wiele nie prosiła. Siostry kontaktowały się też z nią telefonicznie. Mimo choroby i cierpienia świadczyła miłosierdzie, pamiętając o Zgromadzeniu, Rodzinie, Ojczyźnie. Na ile wystarczały siły, chorym niosła radość Bożego pocieszenia. W dniach 3-11 października 2018 r. we wspólnotach Zgromadzenia za wstawiennictwem Ojca Założyciela bp. Wojciecha Owczarka odprawiono nowennę o zdrowie dla s. Anny. W czwartek 25 października br. w tej intencji w domu generalnym była sprawowana Msza święta. Siostra Anna Piwowarska odeszła do Pana w piątek 26 października 2018 r. w obecności najbliższych o godz. 1955 w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego (CKD) w Łodzi przy ul. Pomorskiej.

Uroczystości żałobne odbyły się: 30 października 2018 r. w Tomaszowie Mazowieckim, następnego dnia zaś we Włocławku: Msza św. o godz. 1100 w kaplicy domu generalnego, a następnie pogrzeb w kwaterze sióstr na cmentarzu komunalnym.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca