• ul. Kawęczyńska 69
    Warszawa 03-775
  • tel. 228 187 331
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Matka Jadwiga Walter, w pierwszych miesiącach II wojny światowej, zorganizowała placówkę w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej w pobliżu bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego.

Siostry spotkały się z życzliwym przyjęciem proboszcza ks. Antoniego Chlondowskiego, salezjanina. Mimo trudnych warunków już w 1940 r. siostry prowadziły na Pradze przedszkole dla 60 dzieci, świetlicę dla ok. 100 osób, półkolonie. Siostry uczyły dziewczęta podstawowych robót ręcznych: kroju i szycia, haftu, trykotarstwa i pończosznictwa. Zrzeszały starsze dziewczęta w „Koło Radość”, urządzały im rekolekcje, pogadanki, akademie religijne i patriotyczne, wypożyczały książki.

Przez okres okupacji i po wyzwoleniu do 1948 r. siostry prowadziły przy ul. Kawęczyńskiej kuchnię dla starców (ok. 300 osób). Przedszkole funkcjonowało do 1952 r. W tym czasie siostra katechizowała przy kościele dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne. Siostry zaangażowały się do pracy parafialnej: troszczyły się o bieliznę kościelną, od 1960 r. opiekowały się chorymi i samotnymi w parafii praskiej oraz św. Franciszka na Okęciu. Siostry prowadziły pracownię kołder.

W latach osiemdziesiątych rozpoczęły systematyczną katechezę parafialną. Podjęły pracę w kancelarii i zakrystii. Siostry prowadziły bielanki - dziewczęta te (ok. 120) brały udział w procesjach i uroczystościach, uczestniczyły w cotygodniowych spotkań formacyjnych.

W latach 1985-1994 siostry mieszkały również w domu ks. salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej 53 (placówka afiliowana). Prowadziły Salezjańskie Biuro Misyjne (1986-1991) oraz kuchnię u księży salezjanów. Trzypiętrowy dom, w którym obecnie mieszkają siostry został wybudowany w latach 1982-1984. Lokalizacja w stolicy dawała możliwość kształcenia sióstr na wyższych uczelniach. Wspólnota gościła siostry studiujące zaocznie, uczestniczące w kursach katechetycznych, dla nowo mianowanych przełożonych, w posiedzeniach Konferencji Wyższych Przełożonych, była przystanią dla wyjeżdżających na placówki zagraniczne.

Obecnie siostry katechizują w Szkole Podstawowej nr 30, angażują się w życie parafii i posługują w zakrystii.

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca