- Laxton Hall
Corby, Northants NN 173AU, England - tel. +44 178 444 292 (biuro)
tel. +44 178 444 649 (korytarz)
tel. +44 178 444 593 (s. przełożona) - www: http://laxtonhall.co.uk
Pierwsze trzy siostry przyjechały do Laxton Hall w czerwcu 1970 roku na zaproszenie ks. infułata Władysława Staniszewskiego, Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Pragnął on, by siostry poprowadziły Dom Spokojnej Starości dla Polaków, którzy wraz z armią gen. Andersa dotarli na Wyspy Brytyjskie. Z biegiem lat wspólnota sióstr powiększała się, a od grudnia 2003 roku przyjeżdżają też z Polski świeckie osoby do pomocy.
Na przestrzeni lat siostry wykonywały rozmaite posługi: opiekowały się rezydentami, prowadziły kuchnię, pralnię, administrację, utrzymywały porządek w domu i na zewnątrz, a także dbały o cmentarz. Troszczyły się o życie religijne, ze szczególnym akcentem na obchód świąt liturgicznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, Uroczystość Wszystkich świętych). Na procesję Bożego Ciała przybywają rodziny z dziećmi ubranymi w stroje narodowe. Procesji często przewodniczą biskupi oraz kapłani – goście z Polski. Zapewniały też udział w imprezach oraz uroczystościach o charakterze kulturalno-narodowym. Dla rezydentów urządzają wspólne spotkania z okazji świąt religijnych i patriotycznych, wieczory poezji, a także zabawy karnawałowe, obchody dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, czy w ostatnich latach – walentynki itp.
Siostry wnoszą wiele inicjatyw dla integracji środowiska polonijnego w Anglii. Przyjeżdżają tutaj harcerze, poczty sztandarowe organizacji społecznych, młodzież szkolna, dzieci ze szkół sobotnich polonijne chóry kościelne, grupy artystyczne także z Polski. Siostry wyjeżdżały z rezydentami do parafii polskich w sąsiednich miastach, z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wallsingham czy Szkaplerznej w Aylsford. Siostry zorganizowały dla swoich podopiecznych pielgrzymkę do Rzymu (1980 i 1982). Natomiast, gdy Jan Paweł II przyjechał do Wielkiej Brytanii, siostry wraz z grupą rezydentów uczestniczyły w spotkaniu Ojca Świętego z Polakami, na stadionie Crystal Palace w Londynie. Zorganizowano kolejne pielgrzymki do Lourdes oraz Fatimy (1985, 1988 r,) oraz do Polski do Częstochowy (1990). W okresie stanu wojennego w Ojczyźnie organizowano pomoc dla Polaków. Wysłano paczki żywnościowe i z lekami do kraju. Laxton Hall posiada dwie kaplice: mniejszą we wnętrzu pałacu dostępną na co dzień i w niedzielę, drugą z wejściem od strony parku, udostępnianą na większe święta, pogrzeby oraz specjalne nabożeństwa. Korzystają z nich również przyjeżdżający z okolic Polacy, a także katolicy angielscy.
Opiekę duszpasterską sprawowali przez ponad trzydzieści lat ojcowie franciszkanie: o. Jan Burdyszek i o. Olaf Ślepokura. Obecnie jest ks. Jerzy Tyc, który od września 2006 roku prowadzi też parafię polską w Corby. W Laxton Hall mieści się również archiwum zorganizowane przez ks. Władysława Staniszewskiego oraz pokaźna biblioteka, gdzie zgromadzono książki w języku polskim i angielskim. Systematycznie prowadzona jest kronika wydarzeń.
Od wielu lat w Laxton Hall odbywają się dekanalne zjazdy księży. Gdy utrudnione były wyjazdy do Polski odprawiali tu swoje dni skupienia i rekolekcje księża chrystusowcy, podobnie polskie siostry zakonne pracujące w Anglii. Z tej racji dom odwiedzali przełożeni zakonni, częstymi gośćmi byli także biskupi z Polski, prymas Polski kard. Józef Glemp.
W 1995 roku miał miejsce jubileusz działalności domu w Laxton Hall. Na uroczystość 25-lecia istnienia placówki przyjechał m. in. bp Szczepan Wesoły, rektor PMK. W ostatnich latach podejmowane są także nowe inicjatywy.
W czerwcu 2005 r. Polska Misja Katolicka i Macierz Szkolna zainicjowały dzień dla polskich dzieci. W programie były zajęcia teatralne, konkurs tenisa stołowego, zajęcia sportowe, kiermasz książek, konkurs muzyczny, rozgrywki szachowe, ognisko harcerskie. Siostry prowadziły również działalność w Londynie, w dzielnicy Islington, przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, przy 2 Devonia Road.
Przez ponad trzydzieści lat, do roku 2005, siostry dbały o porządek i wystrój świątyni, kilka lat uczyły religii w polskiej szkole, przygotowywały dzieci do I Komunii św., grały na organach w kościele. Siostry prowadziły kuchnię na plebanii, w niedzielę mogli z niej skorzystać wszyscy przyjeżdżający na Mszę św. z bardziej odległych dzielnic Londynu. Systematycznie siostry porządkowały groby polskich księży spoczywających na cmentarzu ST Patrick's Roman Catholic w Leytonstone.