• ul. Startowa 7 F
    Gdańsk 80-461
  • tel. 587 617 988

W 1984 r. na prośbę ks. proboszcza Juliana Nogi powstała placówka w Gdańsku, przy parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. Abp Tadeusz Gocłowski poświęcił w budynku parafialnym część mieszkalną dla sióstr (16.01.1985 r.) i kaplicę (26.03.1985 r.). Dla polepszenia warunków mieszkaniowych, w porozumieniu z władzą diecezjalną i proboszczem, Zgromadzenie wybudowało dom własnościowy przy ul. Startowej. Siostry zamieszkały w nim w styczniu 1994 r.

Od początku przybycia do parafii siostry podjęły pracę w katechezie (katechizując dzieci szkolne i przedszkolne) oraz w zakrystii. Z biegiem czasu siostry przyjęły kolejne zadania: organistki i kancelistki. Od 1990 r. siostry uczą religii w szkołach i przedszkolach, a także w żłobku. Przez pewien czas wypiekały także opłatki przy parafii. Przez wiele lat s. Lojola prowadziła kuchnię parafialną, z której korzystali kapłani, siostry, pracownicy i uczniowie ze szkoły katolickiej oraz ubodzy z okolicy (do 2005 r.). Siostry pełniły posługę wśród osób starszych i chorych, w Domu Opieki „Złota Jesień”, w szpitalach oraz w domach prywatnych. Prowadziły grupy przy parafii: Rycerstwo Niepokalanej, Bielanki, Żywy Różaniec Dzieci, Oaza, schole dziecięce i muzyczne zespoły młodzieżowe, organizowały rekolekcje formacyjno-powołaniowe dla dziewcząt, a w okresie wakacyjnym turnusy wypoczynkowe dla dzieci, młodzieży i emerytów w parafialnym ośrodku wypoczynkowym w Kamienicy Królewskiej, angażowały się w duszpasterstwie akademickim "Credo" oraz w grupie młodzieżowej "Coire".

W domu przy Startowej mieszkały siostry odbywające formację zakonną na etapie: postulatu, drugiego roku nowicjatu i junioratu. Poprzez studia zdobywały wiedzę teologiczną i potrzebne kwalifikacje. Obecna działalność sióstr jest nadal ściśle związana z parafią: siostry katechizują w Zespole Szkół Katolickich im. św. Kazimierza i w Szkole Podstawowej nr 92 im. Prymasa Wyszyńskiego; pracują w kancelarii i zakrystii oraz wypełniają obowiązki wynikające z prowadzenia domu. Obejmują swoją modlitwą rodziny i społeczność, w której żyją i pracują, odwiedzają chorych i starszych na terenie parafii.

galeria zdjęć:

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca