• Al. Jana Pawła II 48
    Gdańsk 80-457
  • tel. 583 467 467Ordynariusz diecezji gdańskiej, bp Lech Kaczmarek w dniu 15.08.1979 wydał dekret powołujący parafię pw. Opatrzności Bożej, obejmującą całą dzielnicę Zaspa. Pierwszy proboszcz tejże parafii ks. Julian Noga prosił Zgromadzenie, aby przyszło z pomocą w pracach duszpasterskich i katechetycznych. W odpowiedzi, we wrześniu 1980 r. do Gdańska zostały skierowane trzy siostry.

Posługa sióstr w pierwszej kolejności dotyczyła katechezy i pracy w kancelarii parafialnej. W następnych latach siostry przejęły funkcje organistki i zakrystianki. Siostry mieszkały w budynkach należących do parafii, warunki mieszkaniowe były trudne.

Rozpoczęto budowę własnego domu zakonnego. W 1987 roku prace ukończono, czego ukoronowaniem było poświęcenie kamienia węgielnego przez Jana Pawła II podczas wizyty w Gdańsku, a następnie 13 września wmurowanie go przez bp. Tadeusza Gocłowskiego. Kaplicy zakonnej patronuje Matka Boża Fatimska.

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych od katechezy parafialnej siostry przeszły do pracy w Szkole nr 48 im. Jana Pawła II i Szkole nr 5, jednocześnie udzielając się w grupach i wspólnotach parafialnych. Siostra pielęgniarka pracuje w zaspiańskim szpitalu im. św. Wojciecha. Dom położony jest w pobliżu morza, dlatego też siostry z innych placówek oraz rodziny sióstr chętnie przybywają tu na wypoczynek. Parafia stanowi centrum szerzenia kultu i nauczania sługi Bożego Jana Pawła II. Z tej racji w kościele odbywają się nabożeństwa, wystawy, koncerty. Wokół pomnika Papieża przed naszym domem gromadzą się wierni na apele, siostry włączają się w te działania, gromadzą biblioteczkę i zgłębiają nauczanie papieskie.

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca