- ul. Orla 9
87-800 Włocławek - tel. 542 313 228
fax: 542 322 309 - e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mieści się w domu macierzystym. To właśnie tu, we Włocławku przy ul. Orlej 9, nasza wspólnota ma swoje początki. Była to nieruchomość przy ul. Mickiewicza 3 (obecnie Orla 9). Dom został nabyty przez członkinie Stowarzyszenia Kobiet Wspólnej Pracy w marcu 1911 r. od Heleny Babińskiej. Był to nowo wybudowany parterowy dom mieszkalny z placem.
W latach 1912-1913 nadbudowano dwa piętra. W krótkim czasie dom został zapełniony, gdyż należało urządzić pracownie szycia, kwiatów sztucznych, introligatornię, pralnię, prasowalnię, warsztat trykotarski i kilimiarski, schroniska dla staruszek. Wiosną 1914 r. przystąpiono do rozbudowy. Roboty zostały przerwane z przyczyny wybuchu wojny. W 1915 kontynuowano prace, wskutek czego w 1916 r. dom został wykończony. Urządzono w nim także kaplicę.
W latach 1923-1928 wybudowano tzw. biały dom, czyli "okrąglak". Znalazły w nim pomieszczenie: nowa kaplica, warsztaty pracy, kuchnia, refektarz, dalsze pokoiki sióstr, łazienki dla osób przychodzących.
W introligatorni wykonywano zeszyty oraz oprawiano książki. W tym czasie Zgromadzenie utrzymywało osiem staruszek. Wychowywano kilkanaście sierot, które uczęszczały do szkoły powszechnej i dokształcającej. Prowadziło internat dla uczącej się młodzieży. Wydawało ok. 30 obiadów dziennie biednym. Prowadziło kurs kroju, szycia i haftu. W 1926 r. została założona Sodalicja Mariańska dla młodzieży żeńskiej i pań. Odbywały się rekolekcje dla młodzieży i dorosłych. W 1927 r. założono sklep galanteryjny przy ul. 3 Maja (dawniej Szeroka 20).
W 1938 r. bezrobotnym wydawano 80 obiadów dziennie. Siostry uczyły religii w szkołach, pracowały w Księgarni Powszechnej (Diecezjalnej), w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. W 1939 r. Zgromadzenie zgodziło się podjąć pracę w Oddziale Polskiego Katolickiego Towarzystwa Opieki nad Dziewczętami mającym siedzibę we Włocławku przy ul. Brzeskiej 16. Przy ulicy Orlej mieszkało kilkanaście rezydentek, które w czasie wojny przemieszczono na ulicę Leśną, a 5 VIII 1942 r. zostały przez Niemców wywiezione do Chełmna i zagazowane. W czasie wojny ustała praca w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży żeńskiej, w Księgarni Powszechnej, w Polskim Katolickim Towarzystwie Opieki nad Dziewczętami. Musiał ulec likwidacji sierociniec. Trzeba było zaprzestać prowadzenia wszelkich prac rękodzielniczych i kursów zawodowych. Dom Macierzysty Zgromadzenia został zajęty na mieszkania dla Niemców. "Okrąglak" zajęli Niemcy 15 XI 1939 r. i przeznaczyli na swoje urzędy. Mieściły się w nim biura aprowizacyjne.
Na trzecim piętrze, posiadającym małe pokoiki, mieściło się przez niedługi czas więzienie dla Polaków. Afred Dulz objął dozór nad domem, powiększył pensjonat o parter i drugie piętro. Siostry mieszkały w facjatkach, miały bardzo ciasno. W większości wykonywały prace służebne. Zajmowały się gotowaniem, wydawaniem posiłków, szyciem, praniem, sprzątaniem pokoi hotelowych, dyżurowaniem w recepcji, utrzymywaniem porządku w pobliskim magistracie.
Po wojnie siostry z zapałem zabrały się do pracy: zakładały przedszkola i chciały rozwijać dawną swoją działalność, dokształcały się w swoim zawodzie. Niestety, nie wszystko dało się uruchomić. Represje stosowane przez władze rządowe zmusiły do zaprzestania prowadzenia niektórych dzieł. Obecnie w domu generalnym Zgromadzenia odbywają się kilka razy w roku rekolekcje dla sióstr oraz dni skupienia i rekolekcje zimowe dla młodzieży. Mieszkają tam także siostry chore i przeżywające schyłek swego życia oraz siostry juniorystki. Mieści się też postulat. Siostry pracują jako katechetki, zakrystianki oraz w instytucjach kościelnych.
W 1993 r. dobudowano nowe skrzydło domu oraz kaplicę, która została poświęcona w 1995 r. Dn. 25 marca 2011 r. otwarto "Okno życia".
- galeria zdjęć:
(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)